Już niebawem, w grudniu rozpocznie się astronomiczna, kalendarzowa zima. Chociaż o mrozach w Polsce mówić nie można, temperatury mimo tego spadną znacznie do okolic niższych od 5 stopni. Nie da się również ukryć, że to okres, w którym wolimy wybrać dobrą książkę i herbatę od spędzania czasu na dworze. Czy to jednak oznacza, że powinniśmy zapomnieć o miejscu, które minionego lata przyniosło nam tyle dobrych chwil – ogrodzie? Jak zadbać o to, aby dekoracje świetlne wokół domu wniosły do naszego zimowego letargu trochę światła? W tym artykule przedstawimy jakie lampy ogrodowe będą najkorzystniejsze zimą.

Zimowa aura w ogrodzie – dodaj jej blasku

W ciągu trwania zimy warto, szczególnie w dni mniej mroźne, warto rozpocząć tworzenie interesującego oświetlenia ogrodu. Z dwóch powodów - ceny produktów są wtedy znacznie niższe oraz dzięki temu zaoszczędzimy trochę czasu na wiosennych porządkach. O tym, od czego rozpocząć planowanie oświetlenia zewnętrznego pisaliśmy już wcześniej. Dzisiaj pragniemy przedstawić jakie lampy wybrać, aby zimą, a następnie wiosną i latem ogród miał niepowtarzalny charakter.

Oświetlenie zewnętrzne zimą - wskazówki

Zima kojarzy nam się w dużej mierze ze Świętami Bożego Narodzenia. Wielu z nas wpada wtedy w zakupowy szał migających lampek, girland czy figurek do ogrodu. Jeżeli Ty również chciałbyś, aby Twój ogród zamigotał tysiącem barw, jak mówi znana piosenka, pamiętaj o sprawdzeniu odpowiednich symboli. Warto tutaj brać pod uwagę symbol IP. Złożony on jest z dwóch cyfr XX. Odpowiadają one odpowiednio odporności na kurz oraz wilgoć. Utarło się, że dla oświetlenia zewnętrznego wartości powinny wskazywać 44 wzwyż.

Więcej na temat wskaźnika stopnia ochrony przed warunkami atmosferycznymi znajdziesz w tym artykule.

Następnie, jeżeli w trakcie jesiennych porządków została odkryta jakakolwiek usterka związana z lampami w ogrodzie – nie zwlekaj. Zrób spis tego, co nie działa i zabierz się za planowanie zakupów. Warto mieć w zanadrzu wymienne żarówki czy zapasowy przewód. Pamiętaj! Jakiekolwiek prace związane z elektryką najlepiej powierzyć fachowcom. Co, jeżeli nie posiadasz jeszcze żadnych lamp w ogrodzie? W takim przypadku pragniemy poinformować, że … masz szczęście! Wybór nowych lamp do upiększenia aranżacji kwiatowych czy oczka wodnego to jedna z fajniejszych rzeczy. Dzięki bogatej ofercie sklepów oraz dostępnością wielu producentów na rynku jest w czym przebierać. Warto jednak znać podstawy. Na przykład w zakresie tego, na jaką technologię i jaki rodzaj lampy postawić.

Jaką lampę wybrać do oświetlenia ogrodu

Aby lampy przetrwały zimę, przede wszystkim powinieneś postawić na lampy znanych producentów jak RabaluxPolux czy Novodworski Lightning. Wybór ten da Tobie gwarancję, że produkty wykonane będą z najlepszej jakości kompozytów. To z kolei przełoży się na żywotność lamp oraz źródeł światła w nich zawartych. Oto jakie oświetlenie zewnętrzne możesz wybrać do ogrodu: Latarnie ogrodowe – wysokie i dostojne, wizualnie zbliżone do lamp miejskich. Z tymi lampami cały ogród będzie wyglądał jak publiczny park i z pewnością będzie posiadał klimat. Lampy cokołowe - niewielkie lampy z podstawami. Na ogół sięgające maksymalnie 80 centymetrów. Lampy na cokole doskonale prezentują się wśród aranżacji kwiatowych. Słupki oświetleniowe - najpopularniejszy rodzaj oświetlenia. Wybór wielu klientów w naszym sklepie. Jest to spowodowane tym, że lampy ogrodowe stojące, znane jako słupki, doskonale oddają blask światła a przy tym nie zajmują wiele miejsca. Ich zastosowanie można znaleźć praktycznie wszędzie - na tarasie, wzdłuż ścieżki ogrodowej czy przed schodami do domu. Kule świetlne ogrodowe – hitem ostatnich miesięcy stają się lampy ogrodowe o nienaturalnych kształtach. Lampy jak “kamienie” czy lampy owalne “kule” to propozycja dla osób odważnych, które swój ogród pragną kompletnie odpicować.

Technologia ma znaczenie – lampy solarne i LED

Warto wziąć też pod uwagę technologię, jaka zastosowana została w lampach przez nas wybranych. Klienci często pytają nas, które rozwiązanie jest lepsze – LED czy panele solarne. Odpowiadamy uczciwie – to zależy. Możemy przecież wybrać lampy solarne LED! Technologia LED znana jest z tego, że jej źródło światła - diody elektroluminescencyjne, zużywa do 90% mniej energii słonecznej. Takie rozwiązanie zapewni więc sporą oszczędność w domowym budżecie a dodatkowo jest proekologiczne. Technologia solarna to z kolei fenomen ostatnich lat. Niegdyś delikatne lampki solarne, bardziej traktowane jako ozdobne, teraz potężne lampy z panelami solarnymi, które zaskoczą nas światłem niejednego wieczora czy nocy. To rozwiązanie zapewnia całkowity brak zużycia energii elektrycznej. Lampy solarne są jednak początkowe droższe, chociaż inwestycja szybko się zwróci.

Jeżeli zainteresował Ciebie temat oszczędności i ekologii w lampach ogrodowych, znajdziesz więcej informacji w tym artykule - Energia elektryczna za darmo, czyli oświetlenie ogrodu lampami solarnymi.

Z tego miejsca zapraszamy również do zapoznania się z ofertą sklepu internetowego z oświetleniem Luminatione.pl, a poniżej zamieszczamy przykłady lamp ogrodowych, o której pisaliśmy wyżej. Serdecznie pozdrawiamy,

Zespół Luminatione.pl