Aranżacje ogrodowe mogą być projektowane i planowane w wielu różnych kombinacjach, nawiązując do wielu kultur. To oznacza, że każdy jest odmienny i nie można porównywać ich na tej samej płaszczyźnie. Jak więc dobrać odpowiednie oświetlenie ogrodowe, tak aby było spójne z wyglądem posesji? Jakie są style, i która lampa ogrodowa sprawdzi się najlepiej? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym przeglądem stylów ogrodowych – wiemy, że pomoże to podjąć właściwą decyzję.

Style ogrodowe – przegląd i rodzaje

Dla dużej liczby osób planowanie swojego wymarzonego ogrodu, wybranie odpowiedniego stylu z pewnością okaże się twardym orzechem do zgryzienia. Uspokajamy – nawet dla najwybitniejszych ogrodników dopasowanie tego właściwego nie jest prostym zadaniem. Zanim przedstawimy najpopularniejsze aranżacje warto spojrzeć na kwestie do przemyślenia przed podjęciem decyzji:

  1. Czy masz czas oraz ochotę, aby dbać o rośliny czy też szukasz ogrodu, który pochłonie najmniej energii i Twojego czasu?
  2. Kieruj się intuicją oraz własnym stylem – zadbaj o to, by ogród odzwierciedlał Twoje upodobania,
  3. Styl ogrodowy musi pasować do całości posesji i fasady domu 4. Chociaż istnieje wiele stylów ogrodowych – wciąż najpopularniejszym jest ich hybryda – wszystko i nic jednocześnie.

Jaka lampa do ogrodu nowoczesnego

Ogród nowoczesny jest często wiązany ze stylem skandynawskim. Wyróżnia go prostota i minimalizm oraz zastosowanie symetrycznych kształtów. Całość przeważnie jest przejrzysta i prosta. Oznacza to, że wszystko jest dokładnie przemyślane – nie ma przypadku. Dominacja minimalizmu objawia się w przesłaniu im mniej tym lepiej. Bardzo ważnym jest aby doniczki i aranżacje kwiatowe i nowoczesne. Jeżeli chodzi o materiały wykorzystywane w ogrodach nowoczesnym to z pewnością ujrzymy w nich szkło i aluminium oraz elementy metalu. W takim więc stylu powinniśmy szukać oświetlenia ogrodowego. Proste słupki oświetleniowe wykonane z aluminium, przejrzyste reflektory z białego szkła sprawdzą się doskonale. Warto również postawić na geometrię – lampy w kształcie kuli czy kwadratu nada ogrodowi nowoczesnemu charakteru.

Ogród w stylu angielskim i lampy rustykalne

Ogród angielski to poniekąd synonim romantyzmu. Jego wygląd ma prawo być zbliżony do ogrodu wiejskiego, jednak z naciskiem na większy ład. Pełno w nim kolorowych kwiatów, tajemniczych miejsc i drużek kończących się drewnianą ławką w zaciszu. Projektanci uwielbiają stosować w nim dużo drewna (klasycznego, ciemnego) oraz czerwonej cegły. W tym więc stylu będą dodatki takie jak rzeźby, ławki czy altany drewniane. W branży oświetlenia ogrodowego możemy zauważyć spory trend panujący wśród lamp w stylu rustykalnym. Eleganckie kinkiety, przypominające o czasach industrialnych wykonane z żeliwa. W naszym sklepie znajdą Państwo ofertę producenta Rabalux, który szczególnie upodobał sobie właśnie ten styl. Modele lamp ogrodowych Velence to propozycja lamp na cokół, kinkietów zewnętrznych i latarni retro, które rozjaśnią delikatną barwą każdy ogród angielski.

Japońska perfekcja w ogrodzie

Kolejnym z najpopularniejszych stylów ogrodowych jest ogród japoński. Przedstawia on podejście do życia i perfekcję tego narodu. Nie znajdziemy tutaj przypadku, a nawet najdrobniejszy szczegół będzie zaplanowany. Wiele z nich odzwierciedla kulturę Japonii bogatą w symbolikę i znaczenie przedmiotów. Kamienie = niezmienność, woda jako życie a rośliny takie jak drzewka bonsai – długowieczność. Najbardziej charakterystycznymi elementami ogrodu japońskiego to rzeźba terenu (nieprzypadkowa), stawki wodne i kamienie. Dlatego też idealnym oświetleniem będą lampy imitujące wygląd kamienia, fikuśne i dekoracyjne lampy ogrodowe oraz latarnie ogrodowe. Należy jednak pamiętać, aby całość współgrała ze sobą i była symetryczna.

Swoboda ogrodu wiejskiego

Swojskie, urządzone w delikatnym chaosie – jednak kontrolowanym. Stylistyka ogrodu wiejskiego przypominać może ogród angielski, w którym zapanował nieporządek. Nic bardziej mylnego. Ogrody wiejskie odznaczają się barwnymi i pachnącymi rabatami kwiatowymi. Zajdziemy w nich wiele gatunków kwiatów, czasami wręcz niepasującymi do siebie. Połączenie drewna i kamienia to materiały dominujące. W tej aranżacji warto zastanowić się nad stonowanym oświetleniem ogrodu. Rustykalne, industrialne lampy cokołowe czy też lampy z oprawami kamiennymi i drewnianymi – obie propozycje z pewnością nadadzą klimatu wiejskiego. Wszystkie faktury powinny się jednak uzupełniać i zgrywać w całość. Zachęcamy do postawienia na żeliwne elementy – również stosowane w lampach ogrodowych.

Ogród nieformalny

Ostatnim ze stylów, które chcemy przedstawić to ogród nieformalny. Nie ma tutaj niczego, co wyznaczałoby konkretny cel. Dzięki temu użytkownik ma możliwość i swobodę w wyborze roślinności. To samo tyczy się architektury ogrodowej. Duży trawnik, taras – droga prowadząca do kwietnika. Zdecydowanie łatwiej będzie również wybrać odpowiednie oświetlenie. Słupki ogrodowe czy lampy na cokół w stylu zarówno klasycznym jak i nowoczesnym będą dobrym wyborem.

Odnaleźć własny styl w ogrodzie

Wybór aranżacji świetlnej oraz stylu ogrodowego jest procesem czasochłonnym i trudnym. Jest to decyzja, która musi zostać podjęta świadomie oraz z premedytacją. Będziemy w końcu przebywać w tym miejscu wiele razy. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi innymi artykułami, które z pewnością pomogą Państwu w znalezieniu odpowiedniego rozwiązania.