Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek zahaczyć o coś, co wystawało lub potknąć o własne nogi tylko dlatego, że twoje podwórze nie było wystarczająco dobrze oświetlone? A może to nie brak oświetlenia był problemem, tylko zapomniałeś go po prostu włączyć? Jeżeli nie, to z pewnością znalazłeś się kiedyś w sytuacji, gdzie macanie ściany w egipskich ciemnościach w poszukiwaniu włącznika, nie przyniosło oczekiwanego rezultatu. Rozwiązanie każdego z tych problemów jest dziecinnie proste – lampa zewnętrzna z czujnikiem ruchu. Jakie są jej rodzaje, oraz gdzie warto zainstalować ten rodzaj oświetlenia? Przedstawiamy poniżej.

Działanie lamp z czujnikiem ruchu

Oświetlenie zewnętrzne z czujnikami ruchu, jak sama nazwa wskazuje, załącza się w momencie wykrycia ciała obcego w promieniu kilku metrów wokół lampy. Najczęściej wykorzystywanym czujnikiem w modelach lamp zewnętrznych z czujnikiem ruchu jest podczerwień. Takie rozwiązanie pozwala na reagowanie w momencie wystąpienia promieniowania cieplnego, co z kolei daje sygnał lampie do włączenia. Jest to niezwykle praktyczne i przydatne rozwiązanie – lampa świeci wtedy, kiedy jej potrzebujemy. Taki stan rzeczy to prosta droga do bezpieczeństwa oraz oszczędności. Lampa oczywiście wyłączy się w momencie, gdy nie wykryje żadnego ruchu, dzięki czemu nie musimy się martwić o to, że zapomnimy wyłączyć oświetlenie na noc. (Ciekawostka – występują również modele oświetlenia na zewnątrz, wyposażone w czujniki ruchu i zmierzchu).

Jak podłączyć lampę z czujnikiem ruchu?

Zawsze doradzamy naszym klientom, aby instalację oświetlenia zlecili profesjonalistom. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości, należy postępować zgodnie z instrukcją obsługi dołączoną do lampy. Producenci oświetlenia jak Rabalux, Polux lub Kobi czy Nowodvorski Lightning, dbają o to, aby każda lampa z czujnikiem ruchu posiadała odpowiednie informację.

Oświetlenie z czujnikiem ruchu – jak ustawić?

Prawidłowe ustawienie lampy z czujnikiem ruchu jest bardzo ważne dla jej poprawnego działania. Jeżeli ustawimy ją nieodpowiednio, czujnik nie będzie miał możliwości wykrycia źródła ciepła czy ruchu. Ważną wskazówką jest, aby umieścić czujnik z daleka od miejsca generującego nieustannie źródło ciepła oraz miejsca, w którym mogłaby być nieustannie włączana. Zaleca się także, aby określić przed ustawieniem moment, w którym lampa zewnętrzna z czujnikiem ruchu się włączy.

Lampa zewnętrzna z czujnikiem ruchu – rodzaje

Lampy ogrodowe czy też zewnętrzne z czujnikami ruchu są doskonałym rozwiązaniem do oświetlenia tarasu, balkonu, miejsc wokół domu, podjazdu (najazdu) czy terenu przy pomieszczeniach gospodarczych. Istnieje wiele rodzajów i modeli lamp, poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z nich.

Lampy ledowe zewnętrzne z czujnikiem ruchu

Technologia elektroluminescencyjna jest zawsze dobrym wyborem w przypadku oświetlenia zewnętrznego. Lampy LED na zewnątrz są niezwykle popularne w ostatnich latach a ich sprzedaż wzrasta z roku na rok. Diody wykorzystane jako źródło światła są niezwykle oszczędne co w połączeniu z czujnikiem ruchu potrafi generować olbrzymie oszczędności w zużyciu energii elektrycznej. Dodatkowo, diody LED są bardzo wytrzymałe – ich żywotność może trwać nawet do 50000 roboczogodzin. 

Kinkiety z czujnikami ruchu

Najpopularniejszym rodzajem lamp naściennych jest lampa typu kinkiet. Jest to rodzaj oświetlenia wybierany często do montażu na elewacji wokół domu czy przy drzwiach wyjściowych. Szczególnie w przypadku wyboru tego drugiego miejsca do montażu, kinkiety z czujnikiem ruchu to bardzo dobry wybór.

Słupki ogrodowe z czujnikiem ruchu

Letnie wieczory, spędzane w ogrodzie ze znajomymi, przy grillu i śmiechu, mogą być jeszcze bezpieczniejsze. Dzięki czujnikowi ruchu, poruszanie się po posesji gdy zapadnie zmrok, słupki oświetleniowe wskażą nam drogę pomiędzy budynkami czy na ścieżkach prowadzących do naszych pięknych kompozycji kwiatowych.

Lampy z czujnikami ruchu - gwarancja bezpieczeństwa

Jak niejednokrotnie wspominaliśmy, dzięki wykorzystaniu czujników ruchu i zmierzchu w oświetleniu na zewnątrz, zwiększymy własne i najbliższych bezpieczeństwo. Jest to również pewnego rodzaju sygnał do ewakuacji dla potencjalnego niepożądanego gościa – złodzieja czy dzikiej zwierzyny. Poniżej przedstawiamy często wybierane modele lamp z czujnikami przez naszych klientów.