Lampy solarne – co to?

Lampy solarne zewnętrzne to jedna z wielu kategorii oświetlenia zewnętrznego. Dzięki wykorzystaniu technologii solarnej, zawarte w oprawie lampy niewielkie panele słoneczne przechwytują energię z promieni słońca i przekształcają je na energię elektryczną. Lampy solarne niegdyś były uznawane za element ozdobny każdego ogrodu, jednak ich rozwój pozwolił przekonać do siebie wielu klientów i dzisiaj jest to produkt dostępny powszechnie. Szczególnie sprawdzają się w montażu i instalacji wokół domów jednorodzinnych, na posesjach i ogrodach wśród kwiatów czy oczek wodnych. Olbrzymią zaletą lamp solarnych i całego ich systemu jest fakt, że montaż następuje bezinwazyjnie. Nie ma konieczności rozciągania przewodów elektrycznych co z pewnością wpływa bezpośrednio na zwiększenie bezpieczeństwa na terenie posesji. Producenci oświetlenia solarnego przekonali się w ostatnich latach, że jest ono produktem odgrywającym co raz większą rolę w aranżacjach zewnętrznych. Nie dziwi więc to, że lampy solarne projektowane są w wielu stylach tak aby klienci mieli w czym wybierać. Na szczególną uwagę zasługują modele takie jak lampy solarne kule czy lampy solarne stone (w kształcie kamienia). Ich odmienność i niebanalny kształt pozwala na usytuowanie w ogrodzie co znacząco wpływa na jego atrakcyjność. O jednej z zalet lamp solarnych pisaliśmy również w innym artykule - Energia elektryczna za darmo, czyli oświetlenie ogrodu lampami solarnymi.

Jak działają lampy solarne – budowa

Każda lampa solarna składa się z komponentów w skład których wchodzi – bateria, moduł słoneczny oraz tzw. Efekt fotowoltaiczny. W trakcie dnia, wystawiony na działanie promieni słonecznych moduł odpowiedzialny jest za przechwytywanie źródła światła i dzięki efektowi fotowoltaicznemu przekształca je w energię elektryczną. Wygenerowany prąd magazynuje się w akumulatorze, gdzie bezpiecznie czekać może na nadejście zmroku. Gdy zapada zmrok, czujnik zmierzchu w lampie solarnej powoduje uwalnianie energii elektrycznej w postacie blasku. W dużym skrócie powyższy opis można przedstawić jako – lampa solarna działa dzięki energii słonecznej. Oprócz lamp solarnych z czujnikiem zmierzchu (co jest w zasadzie standardem), możemy znaleźć na rynku oświetlenia lampy solarne z czujnikiem ruchu – ten rodzaj oświetlenia będzie zarządzał zebraną energią w bardzo efektywny sposób – włączając lampę tylko wtedy, kiedy tego potrzebujemy.

W jaki sposób ładować lampy solarne efektywnie

Na działanie lamp solarnych może mieć wpływ wiele czynników. Pora roku, zachmurzenie, położenie geograficzne (natężenie i moc słońca), długość dnia, fakt czy lampa jest brudna lub nie itp. Najczęstszym błędem jednak, na który musimy zwrócić uwagę to miejsce montażu lampy solarnej. Całość – przede wszystkim moduł z panelami solarnymi – powinien być w miejscu, gdzie dotrze do niego najwięcej promieni słonecznej. Dlatego też lampy solarne sprawdzają się w ogrodach (niezadaszonych), na balkonach od strony słońca, na tarasach (ustawiając moduł poza daszkiem) czy wokół domu. Jeżeli zainstalujemy lampę solarną wraz z modułem i czujnikami zmierzchu i ruchu w miejscu zadaszonym, zacienionym lub nawet ciemnym – czas ładowania może się skrócić i nie pozyskamy odpowiedniej ilości energii elektrycznej. Jak długo świecą lampy solarne? Odpowiedni naładowany akumulator bez trudu wystarczy na oddawanie światła przez 8-10 godzin . Są modele, które świecą mocnym światłem przez 4 godzin a są również modele, których akumulatory są tak duże, że będziemy cieszyć się oświetleniem zewnętrznym przez 20 godzin! Czym więc kierować się podczas montażu oświetlenia solarnego?

  • lampa solarna powinna być zamontowana w miejscu gdzie nie dociera sztuczne światło,
  • pełne ładowanie zbiornika (akumulatora) pozwoli na dłuższy czas pracy lampy,
  • moduł solarny w lampie utrzymywać należy w czystości,
  • pamiętajmy o utrzymaniu odległości między lampkami solarnymi (będą się wzajemnie uruchamiać),

Ile godzin ładować lampę solarną

W pełnym słońcu panele solarne pochłaniały będą bardzo dużą ilość światła co pozwoli na naładowanie się akumulatora w 5-6 godzin. Niemniej jednak w aranżacjach ogrodowych, przy warunkach atmosferycznych różnych – chmury, deszcz, przejściowe zachmurzenie – od 7 do 8 godzin. Należy jednak pamiętać o regularnym czyszczeniu lamp ogrodowych solarnych – ze śniegu, z pyłu, z brudu – jeżeli tego nie zrobimy to możemy wydłużyć czas ładowania.

Czy oświetlenie solarne świeci zimą?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, efektywność oświetlenia zależy od wielu czynników – również od pór roku. Nie oznacza to jednak, że wraz z nadejściem zimy nasze lampy przestaną świecić. Nowoczesne lampy solarne ogrodowe z pewnością będą wykorzystywane jako oświetlenie balkonu czy altany również zimą. Ze względu jednak na panujące w tej porze roku warunki atmosferyczne musimy być czujni i gotowi na częstsze czyszczenie lamp.

Lampa solarna nie działa – dlaczego

Gdy nasza lampa ogrodowa nie świeci, powodów może być kilka. Przede wszystkim może stać zbyt blisko do innego źródła światła lub być zabrudzona do tego stopnia, że moduł solarny nie przechwytuje promieni. Inną wypadkową może być nieprawidłowe przechowywanie podczas zimy. Spotykane są również sytuacje zalania akumulatora wodą. Jeżeli sprzęt był odpowiednio konserwowany to akumulatory powinni działać jak powinny.

Mamy nadzieję, że powyższe odpowiedzi pozwolą na przekonanie się i wybór oświetlenia solarnego do ogrodu. Pamiętajmy, że ten rodzaj oświetlenia sprawdzi się doskonale w miejscach gdzie nie mamy dostępu do elektryczności lub nie chcemy wykonywać dodatkowych rozkopów na położenie kabla.