Czy żarówki LED można stosować na zewnątrz

Na to pytanie na szczęście paść może odpowiedź twierdząca – tak. Żarówki LED, będące naturalnymi następcami żarówek tradycyjnych (żarnikowych), nadają się do wykorzystywania w lampach ogrodowych, kinkietach elewacyjnych, lampach najazdowych i ogólnie w oświetleniu zewnętrznym. Należy jednak pamiętać o kilku, bardzo kluczowych zabezpieczeniach, po to aby żarówki świeciły jak najdłużej. Przede wszystkim należy pamiętać, aby lampa, w której wykorzystamy żarówkę LED, była do tego odpowiednio przystosowana. W jaki sposób to sprawdzić? Większość oświetlenia zewnętrznego posiada przypisany przez producenta stopień IP. Jest to wskaźnik, który wskazuje jak bardzo szczelna i odporna oprawa jest. Dla bezpiecznego zastosowania żarówek w oświetleniu ledowym na zewnątrz powinno się wybierać lampy o wskaźniku IP 44 lub wyższym (wartość może się zmieniać w zależności od producenta).

Zobacz także: Co należy zabrać pod uwagę przy zakupie żarówek LED

Zastosowanie żarówek ledowych na zewnątrz ma oczywiście także inne zalety. Na rynku oświetlenia występuje coraz więcej modeli, w których takie źródło światło będzie odpowiednie. Z kolei wybór LED jako źródła światła to duża oszczędność dla domowego budżetu (te żarówki zużywają nawet o 90% mniej energii elektrycznej) oraz poprawa jakości lampy (zwiększona trwałość żarówek).

Żarówka LED na zewnątrz – jaką kupić

Każde źródło światła powinno być dopasowane do oprawy lampy, jaką zamierzamy montować (lub mamy zamontowaną). Żarówki mogą różnić się wieloma cechami takimi jak na przykład gwint czy moc świecenia. Jest to niezwykle istotne, aby zapewnić bezpieczeństwo nie tylko lampie ale i obwodowi elektrycznemu. Ciekawostka: Producenci, w celu uniknięcia tego problemu, zaczęli produkować modele z gotowym, wbudowanym źródłem światła LED. Dlatego też, zanim wybierzemy odpowiednią żarówkę, należy zapoznać się z zaleceniami producenta. Z pewnością ułatwi nam to wymianę oraz pozwoli zachować żarówkę przed ewentualnym przepaleniem.

Żarówka LED zewnętrzna – gdzie kupić

Internetowa oferta wielu sklepów zachęca do zakupu żarówek LED. Warto jednak mieć pewną świadomość i wybierać sklepy sprawdzone, z odpowiednimi certyfikatami i bezpiecznymi płatnościami. Oraz – co ważne – z korzystnymi cenami. Takim sklepem jest nasza Hurtownia elektryczna z oświetleniem i nie tylko – Luminatione.pl. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą żarówek LED. Poniżej załączamy kilka dostępnych, atrakcyjnych modeli.