Nie daj się zaskoczyć ciemności! Łatwo powiedzieć, prawda? A co jeżeli akurat mamy zajęte obie dłonie? Co jeżeli nasz partner jest poza zasięgiem a koniecznie musimy rozświetlić drogę do grilla? Wszak z pewnością zobaczymy dym – jednak czy w ciemności ujrzymy przeszkodę? Lato to czas na spędzanie wieczorów w ogrodzie, wspólnie z rodziną i znajomymi. Ważne więc, aby zadbać o całkowite bezpieczeństwo – niech „znajomość terenu” już nigdy nas nie zgubi. Lampy ogrodowe z czujnikiem ruchu lub zmierzchu? A może to i to? Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu.

Lampy ogrodowe z czujnikiem ruchu

Najlepsi producenci oświetlenia ogrodowego i zewnętrznego dbają o każdy szczegół. Wdrażanie najnowszych rozwiązań technologicznych jak panele solarne czy diody LED są priorytetem, zawsze należy pamiętać o bezpieczeństwie. Wiedzą o tym również takie firmy jak Nowodvorski LightningRabalux czy Polux. Dlatego też coraz więcej lamp ogrodowych jest dostępnych w sprzedaży razem z czujnikami ruchu. To maleńkie urządzenie niesie ze sobą szereg zalet. Zanim do tego przejdziemy, zacznijmy jednak od początku.

Jak wybrać lampę ogrodową z czujnikiem ruchu

Czujniki ruchu początkowo znalazły swoje zastosowanie w systemach ochrony. Miały za zadanie wykrywać potencjalne zagrożenie. Sprawdzało się to bardzo dobrze, dlatego też rosnące oczekiwania konsumentów doprowadziły do rozwoju technologii również w tym zakresie. Czujnik ruchu w przypadku oświetlenia do ogrodu, niezależnie od tego czy jest to lampa ogrodowa LED czy lampa ogrodowa stojąca z oprawą tradycyjną, służy do automatycznego wykrycia obecności ciała obcego dzięki czemu światło się zapali. Ten atut wpływa przede wszystkim na bezpieczeństwo użytkownika, ale również na zmniejszenie rachunków za prąd – energia elektryczna zużywana jest wtedy, kiedy jest potrzebna. Koniec więc z zastanawianiem się czy aby na pewno zgasiliśmy światło.

Rodzaje czujników ruchu w lampach ogrodowych

Do najpopularniejszych rodzajów czujników ruchu należą pasywne czujniki podczerwieni (PIR) oraz czujniki mikrofalowe (HF). Lampa z czujnikiem PIR jest odpowiedzialna za wykrycie obiektu cieplnego silniejszego od otoczenia, natomiast lampy ogrodowe z czujnikiem HF są bardziej czułe i na podstawie wibracji i fal wykrywają ciało obce. Dzięki „czułości” tych czujników są one bardzo popularne w publicznych toaletach, ponieważ nawet przez delikatne ściany z kartongipsu czy kabiny toalety będą w stanie określić czy ktoś z niej korzysta.

Najnowsze lampy ogrodowe z czujnikami ruchu – HF oraz PIR mogą być regulowane, co pozwala użytkownikowi ustawić detektory w zależności od upodobań – odległościowych, czasowych i tym podobnych. Dlatego też podczas zakupu lamp z czujnikami warto zaplanować wcześniej, gdzie konkretny model oprawy będzie zamontowany.

Która lampa ogrodowa z czujnikiem ruchu będzie najlepsza?

Odpowiedź na to pytanie uwarunkowana jest przede wszystkim preferencjami użytkownika. Należy dobrze przemyśleć umiejscowienie lampy. Jeżeli już wiemy czy ma to być lampa w postaci kinkietu elewacyjnego obok drzwi wejściowych czy słupek ogrodowy przy drużce prowadzącej do altany, będziemy w wstanie określić zapotrzebowanie na moc oświetlenia, jego barwę światła, zasięg czujnika ruchu oraz najważniejsze dla wielu klientów – wygląd lampy. Każdy z nas pragnie aby lampa ogrodowa, również ta z czujnikiem, idealnie wkomponowała się w aranżację zewnętrzną.

Czujnik zmierzchu w lampach ogrodowych – coś innego

Czujnik ruchu stosowany w oświetleniu do ogrodu nie jest jedyną propozycją producentów dla osób projektujących swoją wymarzoną altanę, taras czy balkon. Istnieje również rozwiązanie, często stosowane razem z czujnikiem ruchu – czujnik zmierzchu. Jest on potocznie zwany automatem zmierzchowym. Został zaprojektowany tak, aby dokonywać pomiaru natężenia światła. Przy wykryciu ciemności, jego rolą jest włączenie obwodu energii elektrycznej a po ponownym nadejściu świtu – wyłączenie. Na rynku możemy spotkać się również z rozwiązaniem przekaźnika zmierzchowego – zintegrowanego z zegarem. Dzięki temu nasza lampa ogrodowa włączy się i wyłączy o określonej porze dnia, niekiedy z dokładnością co do minuty.

Oświetlenie ogrodowe z czujnikiem ruchu i zmierzchu – przegląd

Oba przedstawione powyżej czujniki są stosowane w wielu rodzajach lamp ogrodowych. Przy projektowaniu altany naszą uwagę powinny zwrócić takie kategorie jak słupki oświetleniowe, lampy cokołowe czy latarnie ogrodowe z czujnikiem ruchu i zmierzchu. Jeżeli z kolei naszym celem jest nadanie blasku elewacji zewnętrznej lub oświetlenie klatki schodowej, koniecznie należy zapoznać się z ofertą lamp takich jak kinkiety elewacyjne czy reflektory oświetleniowe. Również dla osób poszukujących oświetlenia najazdowego i podjazdu znajdzie się co nie co. Oprawy wpuszczane w ziemię z czujnikiem ruchu i zmierzchu – to musi się udać! Poniżej przedstawiamy Państwu niektóre modele lamp z czujnikami ruchu i zmierzchu dostępne w naszym sklepie internetowym.