Niezależnie od tego na jaki rodzaj źródła światła postawimy podczas wyboru oświetlenia zewnętrznego – każda żarówka straci w końcu swoją moc. Dotychczas nie wynaleziono rozwiązania, które pozwoliłoby na stworzenie żarówki, której żywot trwać będzie dłużej od kilku lat. Co zrobić, gdy żarówka się przepali lub zużyje? Zapraszamy do lektury.

Utylizacja żarówek – od czego zacząć i dlaczego jest to ważne

Często spotykamy się z opiniami, że użytkownicy wrzucają żarówki do pierwsze lepszego kosza na śmieci. Na pytanie dlaczego, otrzymywaliśmy różne odpowiedzi. Wśród nich jednak dało się wyszczególnić kilka przyczyn:

  • Poziom świadomości na temat ochrony świata i ekologii był niski a więc mało kto dokonywał recyklingu. Stąd też źródła światła takie jak świetlówki czy lampy wyładowcze wyrzucano do zbiorników na śmieci ogólnodostępnych.
  • Utarło się, że tradycyjne źródło światła – żarówki żarnikowe nie stanowią dużego zagrożenia dla środowiska.

Pragniemy jako sklep internetowy z oświetleniem przedstawić dlaczego warto wyrzucać żarówki tam, gdzie jest to konieczne. Taka wiedza pomoże zadbać nie tylko o planetę, ale również o zdrowie najbliższych. Myśląc o zdrowiu przywołamy jedno słowo – rtęć. Szkodliwa substancja, która razem z luminoforami znajduje się w wielu rodzajach świetlówek. Innym istotnym elementem, który musimy zabrać pod uwagę mówiąc o utylizacji żarówek to recykling. Każda żarówka ma 90% szans na ponowne wykorzystanie. Również od strony prawnej mogą spotkać nas przykre konsekwencje przez nieodpowiednie dbanie o wyrzucenie żarówek. W niektórych przypadkach możemy nawet spotkać się z mandatem.

Gdzie więc wyrzucić starą żarówkę?

Parafrazując znane powiedzenie – co żarówka, to obyczaj. Z przymrużeniem oka należy stwierdzić, że każdy rodzaj źródła światła wymaga indywidualnego podejścia. W dalszej części artykułu przybliżymy odpowiednie postępowanie wobec każdego z nich. Zapraszamy więc do podróży po świecie żarówek, świetlówek oraz diod LED a ich utylizacji.

Zwykła żarówka tradycyjna – utylizacja

Chociaż odchodzą powoli w niepamięć ze względu na większą wydajność nowoczesnych żarówek oraz diod wykorzystywanych na przykład w lampach solarnych, żarówki żarnikowe teoretycznie sprawią najmniej kłopotów potencjalnemu klientowi. Żarówki tradycyjne są dostępne od lat i nigdy nie wymagały zastosowań najnowszych technologii przez co brak w nich elementów niebezpiecznych. W tym więc przypadku możemy bez obaw wyrzucać żarówki do kontenerów na odpady „mix”. Nie powinniśmy ich wyrzucić ani do koszy przeznaczonych na szkło, ani tych na tworzywa sztuczne. Prosimy o zachowanie ostrożności, aby żarówka nie zbiła się i nie rozprzestrzeniła drobinek szkła, które mogłyby spowodować nieprzyjemności.

Poznaj także ofertę lamp zewnętrznych i ogrodowych w najlepszych cenach!

oswietlenie-zewnetrzne-luminatione

Świetlówka – gdzie wyrzucić

Świetlówki jako standardowe oświetlenie stosowane w przemyśle będzie wymagało od nas większego wysiłku w zakresie utylizacji. Do ich produkcji wykorzystuje się rtęć oraz inne niebezpieczne substancje, które zarówno dla nas jako ludzi jak i zwierząt mogą okazać się problematyczne. Należy zachowywać więc szczególną ostrożność podczas utylizacji aby nie naruszyć konstrukcji świetlówki. Oto kilka kroków co najlepiej zrobić, gdy przestanie świecić ten rodzaj źródła światła.

  1. Gdy przepali się – ostrożnie wykręcić i schować do momentu utylizacji, tak aby zadbać o nienaruszenie i zbicie żarówki. Ten rodzaj światła możemy oddać w sklepie podczas zakupu nowego. Dostępne są również specjalne kontenery i pojemniki oraz miejsca zbioru gdzie możemy pozbyć się świetlówek.
  2. Pęknięta świetlówka – co teraz – osoby doświadczone zalecają, aby natychmiast otworzyć okna i przewietrzyć dokładnie pomieszczenie. Następnie zabezpieczając odpowiednio skórę ubiorem – głównie ręce i przedramiona – dokładnie pozbierać wszystkie cząstki szkła a następnie przetrzeć podłogę wilgotną szmatką. Wszystkie odpady dokładnie zabezpieczyć w plastikowym worku lub pojemniku a następnie oddać go w punkcie przeznaczonym do zbierania odpadów.

Uczulamy na obecność niebezpiecznych substancji jednak to nie jedyny powód, dla którego zachęcamy do odpowiedniego postępowania. Również w przypadku świetlówek występuje spora szansa na recykling czym przysłużymy się całemu światu.

Żarówka LED – gdzie wyrzucić

Nowsze technologicznie źródła światła, które wypierają żarówki tradycyjne to na przykład żarówki LED. Dzięki budowie opartej na diodach elektroluminescencyjnych możemy być spokojni – nie zawierają żadnych substancji niebezpiecznych. Pomimo tego, pod żadnym pozorem nie powinniśmy ich utylizować w domowych śmieciach. Miejsce przeznaczenia dla zużytej żarówki LED jest w specjalnych pojemnikach na odpady lub w punktach zbierających elektrośmieci (jak w przypadku świetlówek). Podobnie jak w przypadku pozostałych żarówek – zachęcamy do recyklingu żarówek LED.

Super oszczędne żarówki LED – pieniądze i ochrona środowiska w jednym

Poznając zasady utylizacji żarówek a następnie kierując się nimi podczas zakupu, z pewnością wielu wybrałoby tradycyjne żarówki żarnikowe. Jednak łatwość w recyklingu tego rodzaju źródła światła nie oznacza, że jest najlepsze. Parametrowo, po wielu testach możemy poinformować, że żarówki LED są w stanie zużyć nawet do 90% mniej energii elektrycznej od żarówek tradycyjnych. Dodatkowo, wielu producentów chwali się długowiecznością swoich produktów – w niektórych przypadkach diody LED świeciły w żarówce nawet do 10000 roboczogodzin! To może oznacza jedno – żarówka LED wytrwa latami, zużywając mniej prądu.

Zobacz co należy zabrać pod uwagę przy wyborze nowych żarówek w tym artykule.

Mamy nadzieję, drogi czytelniku, że teraz już wiesz gdzie wyrzucać żarówki energooszczędne, tradycyjne czy pozostałe elektro-śmieci. Zadbajmy o naszą planetę razem!

PS: Jeżeli trafiłeś tutaj, ponieważ twoje stare żarówki muszą zostać wymienione na nowe - poniżej przedstawiamy najczęściej wybierane żarówki przez naszych klientów.