na stronę
Pokazuje 1 - 24 z 53 elementów
Pokazuje 1 - 24 z 53 elementów

Nowoczesna odsłona żarówki

Nie bez powodu w ekonomii występuje zjawisko cyklu życia produktu. Wraz z postępem technologicznym dochodzi do zmian w wielu sektorach gospodarki. Kluczowym dla żarówek okresem jest wiek XXI, wiążący się z poszukiwaniem nowoczesnych źródeł energii, które przede wszystkim będą odnawialne. Można uznać, że aktualna sytuacja na rynku oświetlenia i jego źródeł – żarówek, jest na etapie przejścia. Ze względu na tradycyjne lampy żarowe, które zaczęto wycofywać z obiegu ze względu na między innymi wysokie zużycie energii, producenci podążają w kierunku innych, nowszych rozwiązań. Co więc okaże się alternatywą dla prostej, znanej wszystkim żarówki? Zmiany z pewnością wymuszą na konsumentach odpowiednią reakcję.

Żarówka halogenowa jako nowy substytut

Jeżeli porównamy żarówkę halogenową oraz żarową pod względem koloru i barwy światła – są one bardzo zbliżone. Co więcej, oba rodzaje żarówek są uznawane za promienniki termiczne, w których 5% energii skupia się w świetle, a reszta oddawana jest w postaci ciepła. Jako zaletę uznać możemy, że żarówka halogenowa charakteryzuje się niemal dwukrotnie dłuższą żywotnością. Niestety z powodu niższego poziomu bilansu energetycznego, często lampy halogenowe odchodzą w zapomnienie (a niekiedy są nawet zakazane).

Żarówki energooszczędne – preludium do LED?

Sama nazwa opisuje doskonale i nie trzeba jej tłumaczyć – żarówka energooszczędna jest źródłem światła, które w ekonomicznym aspekcie są następcą żarówek żarowych, a „przedmówcą” żarówek LED. Rzeczywiście, jak wynika nie tylko z badań ale i opinii klientów, ten rodzaj żarówek wpływa pozytywnie na budżet domowy. Podczas długotrwałego użytkowania lamp energooszczędnych, koszt energii spada wynagradzając poniesione na początku nakłady (na zakup żarówek). Niestety, ten rodzaj żarówek ma również wady. Wydajność produktów energooszczędnych jest nietrwała i częste użytkowanie może zaszkodzić żarówce. Co również ważne to fakt, że żarówki energooszczędne mogą zawierać składowe ilości rtęci – niebezpieczne dla człowieka.

Nowe życie lampy – żarówki LED

Hybryda łącząca w sobie cechy wszystkich swoich poprzedników. Są długowieczne (aż do 50 000 godzin), są energooszczędne (oszczędzą nawet 90% energii porównując do żarówek żarowych), posiadają dużą swobodę światła w zakresie UV/IR. I do tego są kompaktowe! Mogą być małe, duże – dopasowane do każdej wielkości opraw co sprawia, że zastosowanie żarówek LED możemy znaleźć nawet w najmniejszych lampach! Żarówki LED posiadają kryształy półprzewodników – świecą w momencie, gdy przechodzi przez nie prąd. Chociaż technologia LED znana jest od wielu lat, dopiero nowoczesność znalazła dla niej zastosowanie.

Wybór żarówki – nie lada gratka

Nawet stosunkowo niedawno, bo 10 lat temu temat wyboru żarówki kończył się na zakupie żarówki tradycyjnej. Dzisiaj ze względu na bardzo szerokie portfolio produktowe w tym zakresie, niekiedy wybór żarówki może przyprawić nas o ból głowy. Zostawiamy krótką „ściągawkę” dla wszystkich klientów!

  • • Żarówka tradycyjna – inaczej lampki żarowe, powoli wycofywane z obiegu sprzedażowego. Działają krótki, do 1 000 godzin, zużywają dużo energii i wielu uznaje je za nieopłacalne,
  • • Żarówka halogenowa – wyposażona w żarnik wolframowy, wypełnione gazem szlachetnym z domieszką halogenu. Zużywa mniej energii (klasa C nawet do 25%) niż żarówki tradycyjne i mają dłuższą żywotność – nawet do 2 000 godzin. W klasie B natomiast potrafią zużyć nawet 40% mniej energii, pracując do 3 tysięcy godzin.
  • • Świetlówka kompaktowa – inna nazwa dla żarówek energooszczędnych. Najczęściej mają kształt litery U lub spirali i wykorzystują do działania nawet 80% mniej energii. Żywotność najczęściej wynosi od 6 do 15 tysięcy godzin – w zależności od użytkowania. Odstrasza potencjalnych klientów poprzez występowanie rtęci.
  • • Żarówka LED – połączenie wszystkich technologii, ulepszone w jedną – bez rtęci, zużywa nawet do 90% mniej energii od tradycyjnych żarówek a ich żywotność potrafi wynieść nawet 100 000 godzin!