Tradycyjne źródła światła (W tej kategorii nie ma produktów.)

Namiastka światła w domu – odkrycie żarówki tradycyjnej

Chociaż często bywa przedmiotem żartu, nawet żarówka w lodówce musiała się tam skądś wziąć, prawda? A co z lampkami wzdłuż schodów lub oświetleniem na tarasie? Czy praktykujemy jeszcze kolacje przy świecach? Wszak świeczki przy stole się pojawiają, ale czyż nie włączamy wtedy choćby marginalnego oświetlenia? A co z ogrodem? Czy po zachodzie słońca, na otwartej przestrzeni moglibyśmy w pełnym komforcie podsmażyć mięso na grillu? Na szczęście dzięki Henry’emu Goebel’owi nie musimy się nad tym dłużej zastanawiać. Jego odkrycie, w roku 1854, pierwsza żarówka tradycyjna działała w oparciu o zwęglone włókna bambusowe. W roku 1979, Thomas Alva Edison, ulepszył tej projekt montując drut z włókna węglowego wewnątrz żarówki. Ten materiał, był w stanie wytrzymać temperaturę do 2100 stopni Celsjusza!

W jaki sposób działa żarówka

Wszystkie żarówki – żarówki LED, żarówki halogenowe, żarówki tradycyjne – służą w domu do stworzenia wiązek światła i oświetlenia terenu wokół nich. Również w przypadku oświetlenia ogrodowego, bez źródła światła jakim są żarówki, nasze wspaniałe lampy cokołowe nie prezentowałyby wieczorem kwietnika czy krzewu. Jak to się dzieje, że wspomniane światło się tworzy? Przyjrzyjmy się tradycyjnej żarówce. Otóż w obudowie szklanej jest umieszczony drucik, tzw. Żarnik wykonany z wolframu. Jego moment topienia rozpoczyna się przy 3140 stopniach Celsjusza. Jest to o tyle istotne, ponieważ podczas przechodzenia przez żarnik prądu, temperatura sięga nawet do 2700 stopni Celsjusza. Ta mała druciana „sprężynka” zaczyna się wtedy żarzyć (stąd nazwa żarnik) i wydawać na zewnątrz światło. Kluczowe w całym procesie jest to , aby wewnątrz bańki szklanej nie było tlenu. Problem ten został rozwiązany poprzez wypełnienie żarówki mieszanką azotu, argonu i kryptonu. Po kilkuset godzinach żarnik „przepala się” i zmusza nas tym samym do wymiany żarówki.

Żarówka tradycyjna – gatunek zagrożony wyginięciem

Przez kilkadziesiąt lat, użytkownicy tak przyzwyczaili się do żarówki wymyślonej przez Thomasa Alvę Edisona, że ciężko wyobrazić sobie jej koniec. Tradycyjna żarówka zawsze winna być kojarzona z ciepłą barwą światła, a od nazwiska wynalazcy – z gwintami E14 i E27, najpopularniejszymi w zastosowaniu przy produkcji tego źródła światła. Niemniej jednak nowoczesne technologie, które bardziej sprzyjają środowisku np. żarówka LED, powoli zaczynają wypierać w rankingach sprzedaży żarówki tradycyjne. Klienci masowo wymieniają stare, klasyczne żarówki na diody LED ze względu na ich oszczędność i ekologiczność.